Ishink strömbergshyttan kristallmassa signerad av Astra Strömberg 1969
Tung ishink från Strömbergshyttan i kristallmassa, av Signerad Astra Strömberg troligen 1960-talets slut, Skimrar i lite blått från ovansidan. trGlas höjd ca 13.5 cm, ca 11 cm i diameter. Totalbredd ca 12 cm. Vikt 1.2 kg. Tång 16 cm. Naggfri, anses felfri. enstaka repa kan förekomma.
#Strömbergshyttan #Asta Strömberg #Karaffer #Serveringstillbehör #Bröllop #Fest #Ishink #Glas #Kristallglas #1900-talets mitt #1960-tal #Sverige #Europa #Nordeuropa #Skandinavien #Höör #retrolux #retroluxantik